вторник, 8 януари 2013 г.

Велики български открития - част 2


В този брой продължаваме да Ви информираме за великите български открития, които помагат за самочувствието ни и ни карат да обичаме родината си все повече. Именно българи са изобретили първото лекарство от кокиче, открили са шестия сърдечен тон и джардафона.

1.     Шестият сърдечен тон
Откриването на Шестия сърдечен тон спомага за опознаването на сърдечната дейност и избягването на диагностични грешки. Негов откривател е проф. д-р Иван Митев, българин. Шестият тон на сърцето е първото откритие в българската медицина. За него се знае малко, както и за проф. д-р Иван Митев. През 1974 г. професорът усеща в сърцето на пациент странен тон, различен от познатите и описани досега. Проверява внимателно стотици пациенти – дали наистина долавя нещо различно. Използва наличната по това време техника и успява да регистрира тона. Това е единственият тон, който се улавя на необичайно място в сърцето – в систолата. Няма го при всички хора. Открива се при някои здрави хора, както и при различни заболявания. Регистрира се и при фонокардиография.
Държавата ни издава пощенска марка – VI тон на сърцето. Още едно нещо, в което сме първенци. Това е единствената марка в света, посветена на кардиологията, която е особено ценна придобивка за колекционерите. Марката става много популярна, след като я публикува елитно западно списание по кардиология.
Проф. Ваньо Митев – ректорът на Медицинския университет в София – е син на проф. д-р Иван Митев.
2.     Лекарство от кокиче
Чувал ли си за нивалина – лекарството, което се извлича от блатното кокиче? То помага при лечение на полиомиелит, церебрална парализа, неврологични заболявания, засягащи централната и периферна нервна система, и за лечение на деменции от Алцхаймеров тип. Лекарството Нивелин е създадено през 1956 от проф. д-р Димитър Пасков, българин. Главен помощник в откритието на фармаколога проф. д-р Димитър Пасков се явява едно момиче – то пиело водата от чашата с кокичета, които родителите му  оставили в стаята.
С оригиналните си фармакологични излследвания върху галантамина (Nivalin®) проф. д-р Д. Пасков прославя името на България сред фармаколозите и лекарите на Европа. Неговата монография ‘Нивалин’ е преведена и издадена в Италия. Съвместно с проф. д-р Д. Пейчев той издава и учебник по фармакология, който е преиздаван няколко пъти.
Лекарственият продукт „Нивалин“ е отличен с Фармацевтичен Оскар – Еньо за принос в науката.
3.     Джордафонът
Джордафонът е първият безжичен телефонен апарат с телефонен секретар и възможност за разговор между няколко души в едно и също време. Един от създателите му е българският инженер и авиатор Асен Йорданов, затова и апаратът носи неговото име.

4.     Статуята на Леонардо да Винчи
Статуята на Леонардо да Винчи, на входа на международното летище в Рим, е дело на скулптора Асен Пейков, българин. Той е роден в Севлиево през 1908 г. Завършва Художествената академия в София със златен медал. Като студент взима участие в конкурса за паметника на братята Евлоги и Христо Георгиеви пред Софийския университет, получава втора награда. През 1938 г. открива първата си самостоятелна изложба в ателието си на бул. Цар Освободител в София. Няколко месеца след това напуска България. Живее в Париж, Мадрид, САЩ, и накрая се установява в Италия. Създава над 1300 творби. В ателието си на улица Маргута №54 в Рим прави портрети на много изтъкнатите италиански интелектуалци, както и на редица световно известни личности.
Известните произведения на Асен Пейков:
- статуята на Леонардо да Винчи на летището на Рим;
- бронзовата Минерва в Университа в Бари;
- мраморната статуя на Сан Джовани в Рим;
- фигурата на Атлета в Чекиньола;
- бюстът на Папа Пий 12-и за конгресния център Мондо Милиоре;
- бронзовата роза – символ на Премия симпатия (престижна римска награда, учредена през 1967 г.).
Интересно: Наскоро при реставрирането на статуята на Леонардо да Винчи е открит люк,  в който 40 години е бил съхраняван документ, написан на латински. Документът е бил поставен в цинкова кутия. Текстът на документа се отнасял за древните територии около района на летището Леонардо да Винчи.
5. Първата жена пилот на Боен Самолет
За първи път в света жена участва в боен полет по време на Балканската война. Името й е Райна Касабова, българка. По време на Балканската война (1912-1913) Касабова е на 15 години и е доброволка в полевата болница край Одрин. През 1913 г. тя взема участие в боен полет със самолет Воазен, което я прави първата жена в света, участвала в боен полет. Полетът продължава 43 минути. От самолета Райна хвърля над Одрин позиви с призив за спиране на кръвопролитията.